//Co oznaczają skróty na obiektywach USM, SWM, HSM, STM, LM?
Obiektyw aparatu

Co oznaczają skróty na obiektywach USM, SWM, HSM, STM, LM?

Oznaczenia obiektywów mogą niewiele mówić dla laika, jednak dla profesjonalisty z pewnością będą one dużo bardziej czytelne. Kto jednak odrobinę bardziej interesuje się fotografią, albo po prostu planuje zakup nowego obiektywu, powinien zapoznać się z niektórymi często stosowanymi skrótami, takimi jak między innymi te, które określają rodzaj silnika, który zasila mechanizm ustawiania ostrości w aparacie. Różne marki aparatów fotograficznych mają swoje skróty, które dla ułatwienia opisane są poniżej.

Skrót na obiektywie USM – co to oznacza?

Skrót ten stosowany jest w przypadku obiektywów marki Canon. Jego rozwinięcie to Ultra Sonic Motor, co oznacza opracowaną przez tą markę metodę sterowania ogniskowaniem za pomocą fal ultradźwiękowych. To właśnie dzięki tej metodzie autofocus jest cichy i szybki. Obecnie jest to najszybszy mechanizm regulowania ostrości w ofercie Canon. Umożliwia jej ręczną regulacją bez całkowitego wyłączenia autofokus.

Skrót na obiektywie SWM – co oznacza?

Obiektywy Nikkor dla aparatów fotograficznych marki Nikon, są wyposażone w silnik SWM, z angielskiego Silent Wave Motor. Zamienia on energię mechaniczną fal ultradźwiękowych na ruch obrotowy wirnika.
Dzięki temu możliwe jest szybkie, ciche oraz precyzyjne ustawianie ostrości.

Skrót na obiektywie HSM – co oznacza?

Obiektywy marki Sigma opisywane są za pomocą skrótu HSM, który odnosi się do ich silnika, z angielskiego Hyper Sonic Motor. To sterowanie ogniskowaniem obiektywu za pomocą ultradźwięków, dzięki takiemu mechanizmów silnik AF (autofocus) pracuje cicho i szybko. Obiektywy wyposażone w ten napęd można stosować również w korpusach pozbawionych mechanicznego napędu autofocus, a zatem na przykład w niektórych aparatach marki Nikon.

Skrót na obiektywie STM – co to oznacza?

Skrót ten ponownie jest stosowany na niektórych obiektywach marki Canon. Ich nazwa pochodzi od silnika krokowego (Stepping Motor), która umożliwia płynną i cichą regulację ostrości, co jest ważne na przykład podczas filmowania. Te mechanizmy regulowania ostrości jest tak cichy, że nie zakłóca na przykład filmowania i nagrywania dźwięków z otoczenia. Oczywiście obiektywy do stosowane są również do wykonywania zdjęć, jednak to właśnie przy filmach sprawdzają się po prostu bezbłędnie.

Skrót na obiektywie LM – co oznacza?

Kolejna doskonała marka obiektywów, stosująca swoje własne skróty w przypadku opisywania parametrów ich działania, to Fujifilm. Odszyfrowywanie tych wszystkich skrótów z pewnością nie jest proste, jednak najczęściej odnosi się po prostu do mechanizmu (silnika), który napędza działanie autofokusa. Nowoczesne silniki gwarantują to, że podczas ostrzenia aparat chodzi cicho. W niektórych wyjątkowych sytuacjach ma to naprawdę duże znaczenie – na przykład podczas fotografowania dzikiej przyrody, kiedy dosłownie każdy niepotrzebny dźwięk mógłby zniweczyć szansę na wykonanie jedynego w swoim rodzaju zdjęcia. Wszystkie nowoczesne obiektywy posiadają cicho chodzące silniki, dzięki czemu pracują szybko i efektywnie.