//Ogniskowa obiektywu – co to jest i jakiej używać?
Ogniskowa obiektywu

Ogniskowa obiektywu – co to jest i jakiej używać?

Coraz więcej osób interesuje się fotografią, która jest nie tylko wspaniałym hobby, ale też daje możliwość rozwoju zawodowego. Żeby tak jednak było, amatorska fotografia musi nabrać profesjonalnego sznytu, czego nie da się osiągnąć bez zgłębiania wiedzy oraz praktyki.

Co to jest ogniskowa

Jednym z podstawowych pojęć w fotografii jest ogniskowa, warto rozumieć to, jak działa, jakie wyróżnia się w zależności od niej obiektywy, oraz jaki ma wpływ na zdjęcia. Mówiąc najprościej, ogniskowa to kąt widzenia obiektywu, a z technicznego punktu – jest to odległość pomiędzy ogniskiem układu optycznego, a głównym punktem układu optycznego, czyli odległość soczewki skupiające światło i punktu skupienia promieni światła padających z tej soczewki. Ogniskowa jest jednym z najważniejszych parametrów decydujących o wyborze obiektywu. Biorąc pod uwagę ogniskową, można zdecydować się na zakup obiektywu stałoogniskowego lub zmiennoogniskowego. Te pierwsze generalnie pozwalają na wykonywanie znacznie lepszych zdjęć, aniżeli te drugie. Obiektywy, które obejmują bardzo szeroki zakres ogniskowej ( czyli zdjęcia można robić w dużym przybliżeniu lub też dużym oddaleniu), zwykle nie pozwalają na zrobienie zdjęć tak doskonałej jakości. W bardzo wielu aparatach zamiast o ogniskowej mówi się o zoomie. Możliwość przybliżanie i oddalanie obiektywu podczas robienia zdjęć, to właśnie zmiana ogniskowej w trakcie fotografowania.

Ogniskowa i wybór obiektywu

Jeżeli fotografia ma przekształcić się z amatorskiego hobby w coś bardziej profesjonalnego, bez wątpienia warto wyposażyć się w kilka obiektywów z różnymi zakresami ogniskowej. To dzięki nim będzie można wykonywać różnego rodzaju fotografie. Na samym początku dobrze jest po prostu kupić obiektyw z ogniskową 50 mm – jest on obiektywem najbardziej uniwersalnym, za pomocą którego da się zrobić zdjęcia portretowe, jak również fotografować szersze kadry. Mówi się, że obiektyw ten rejestruje podobnie jak ludzkie oko. Zwykle różni producenci sprzętu fotograficznego mają naprawdę bardzo dobre jakościowo obiektywy 50 mm, które można kupić już nawet za kilkaset złotych. Jeżeli jednak od razu chce się skakać na głęboką wodę w fotografii, można zdecydować się na większy wybór obiektywów, inwestując od razu w obiektyw szerokokątny, dzięki któremu będzie można robić na przykład zdjęcia grupowe, albo niezwykle drogie i profesjonalny teleobiektyw. Podsumowując, na jaki obiektyw zdecydować się, biorąc pod uwagę ogniskową? Dla amatora idealnym wyborem będzie obiektyw 50 mm. Profesjonaliści swoje torby na aparat i obiektywy muszą mieć jednak zdecydowanie lepiej wyposażone, jednak wszystko zależy od tego, jakie obiekty i tematy będą fotografować.