//Przysłona obiektywu – co to jest i jak jej używać?
Przysłona obiektywu

Przysłona obiektywu – co to jest i jak jej używać?

Niektóre terminy fotograficzne z pozoru wydają się niezwykle trudne, szczególnie jeżeli tylko się o nich czyta. Gdy jednak w praktyce robi się już zdjęcia, ustawiając manualnie różne parametry aparatu, takie jak na przykład przysłona, to tajemna wiedza nagle staje się prostsza i namacalna.

Co to jest przysłona obiektywu

Czym zatem jest przysłona obiektywu i w jaki sposób jej używać? Przysłona to element obiektywu, którą ustawia się po to, by regulować światło wpadające przez obiektyw na matrycę aparatu. Szersze otwarcie przysłony pozwala na to, by więcej światła padało na obiektyw, dzięki czemu zdjęcie będzie jaśniejsze. Jeżeli natomiast zmniejszy się otwarcie przysłony – zdjęcie będzie ciemniejsze. Przysłona wraz z ogniskową wpływają też na możliwość uzyskiwania na zdjęciu tak zwanej głębi ostrości, w ogóle te dwa parametry obiektywów bardzo często podawane są razem. Duże otwory przysłony zmniejszają głębię ostrości, a małe otwory ją zwiększają. Ciekawostką do zapamiętania jest to, że małe otwory opisywane są za pomocą dużych liczb, na przykład f/16, f/22. Duże otwory przysłony opisywane są natomiast małymi wartościami liczbowymi, na przykład f/1,4. W różnych modelach obiektywów, te same wartości przysłony f oznaczają, że przez obiektyw przychodzi zawsze taka sama ilość światła.

Jak używać przysłony obiektywu

Dlatego właśnie tak często fotografowie dzielą się informacjami dotyczącymi ustawienia aparatu, na jakie zdecydowali się podczas wykonywania konkretnego zdjęcia. Dla laików liczby te nie mówią zbyt wiele, natomiast dla profesjonalistów są jasną i czytelną informacją. W dużym skrócie, jak natomiast używać przysłony, by zrobić ciekawe zdjęcia? Duże otwory pozwalają osiągnąć małą głębię ostrości. Jaki to zatem efekt na zdjęciu? W dużym stopniu zostaje rozmyte tło, najbardziej ostre jest główny temat zdjęcia na pierwszym planie. W tym miejscu trzeba jednak pamiętać o bardzo dobrym kadrowanie i większej precyzji podczas łapania ostrości. Mniejsze otwory pozwalają na uzyskanie bardziej ostrego zdjęcia, jednak idzie to w parze z koniecznością zastosowania dłuższego czasu otwarcia migawki. Gdy takie zdjęcie robi się z ręki, często nie wychodzi jednak ostre. Zdecydowanie rozsądniej jest używać wtedy statywu, a do aparatu przez dłuższy czas pozostał nieruchomo. Małe otwory stosuje się na przykład podczas robienia zdjęć krajobrazów – używa się wtedy statywu, a efekt jest taki, że wszystkie elementy zdjęcia są bardziej ostre (a zatem te leżące na zdjęciu bliżej, oraz te w większej odległości).