//Stabilizacja obrazu w obiektywie czy korpusie aparatu – którą wybrać?
Obiektyw fotograficzny

Stabilizacja obrazu w obiektywie czy korpusie aparatu – którą wybrać?

Każdy fotograf ma w swojej historii zepsute zdjęcia – fantastycznie wykadrowane obrazy, które straciły na tym, że w decydującym momencie drgnęła ręką. Nie zawsze można zabrać ze sobą statyw, czasami fotografuje się szybko, by obraz widziany oczami mógł zostać uchwycony na zawsze. To właśnie w takich sytuacjach przydaje się stabilizacja obrazu, dzięki której można uzyskać bardzo ostre zdjęcia i niwelować drgania aparatu. Stabilizacja obrazu umożliwia wykonanie zdjęcia bez poruszenia, przy czym mowa tutaj o drganiach samego aparatu, a nie ruchu samych fotografowanych obiektów.

System stabilizacji obrazu

Dzięki stabilizacji obrazu można odrobinę zwiększyć czas naświetlania zdjęcia, przy czym wartości te nie będą jakoś szczególnie wysokie. Jednym słowem stabilizacja obrazu nie zastąpi statywu, jak również nie poradzi sobie w przypadku bardzo dużego drgania aparatu. W takich przypadkach fotografia po prostu wyjdzie mało ostra i rozmazana. Ogólnie można mówić o dwóch systemach stabilizacji obrazu. Pierwszy z nich to optyczna stabilizacja obrazu, w tym przypadku system stabilizacji jest zamocowany w obiektywie. Drugi to matrycowa stabilizacja obrazu – tam system stabilizacji umiejscowiony jest w korpusie aparatu. Na rynku są oczywiście aparaty, w których jednocześnie można korzystać z obydwu systemów, które równocześnie niwelują drgania, dzięki czemu zdjęcie jest bardziej ostre.

Stabilizacja obrazu w obiektywie

Czym jest mechanizm stabilizacji w obiektywie? Funkcja stabilizacji optycznej w obiektywie polega na tym, że w jego konstrukcji zostaje zastosowana ruchoma soczewka, która ma za zadanie współpracować z bardzo precyzyjnymi czujnikami położenia. Ma ona pozwolić na zastosowanie dłuższej niż normalnie ekspozycji, dzięki kompensowaniu ruchów obiektywu i korpusu. Wielu fotografów specjalistów podkreśla, że ten system stabilizacji obrazu wbudowany w obiektyw, jest znacznie skuteczniejszy. Rozwój tej technologii pozwala znacznie wydłużyć czas naświetlania zdjęcia, obecnie stabilizacja obrazu w obiektywie jest montowana nawet w niedrogich aparatach kompaktowych.

Stabilizacja obrazu w korpusie

Stabilizacja matrycy to rozwiązanie spotykane tylko w aparatach cyfrowych. Ten system stabilizacji obrazu działa w sposób podobny do stabilizacji w obiektywie, lecz tutaj elementem ruchomym nie jest soczewka, lecz przetwornik obrazu. Śmiało można uznać, że obydwa sposoby stabilizowania obrazu dają podobne efekty, a w zależności od marki aparatu – używany jest któryś z nich. Na przykład pionierem stabilizacji obiektywu była marka Nikon, zaś po raz pierwszy stabilizację matrycy zastosował koncern Konica Minolta. Co jest natomiast niewątpliwym plusem stabilizacji obrazu w korpusie? To, że będzie ona działała tak naprawdę z każdym podłączonym do niego obiektywem, bez względu na jego markę czy jakość, ale też rok produkcji. Warto jednak pamiętać o tym, że w najnowocześniejszych aparatów zastosowano stabilizację hybrydowy, która jest sprytnym połączeniem obydwu opisanych w artykule.